• Telegram
 • Aparat
 • Google+
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

به وبسایت املاک پول لازم خوش آمدید!

تماس با ما از طریق تلگرام: 09335205108

شرایط آینده بازار مسکن در ملبورن بخش اول

فروش آپارتمان

آیا به مسکن کمتری نیاز داریم یا بیشتر؟

در مبارزات سنگین وزن “نیازهای مسکن”، در گوشه قرمز رینگ “مسکن ارزان قیمت” به دنبال خانه ارزان­تر (و هر چه بیشتر پایین آوردن قیمت) … و در گوشه آبی رینگ “آپارتمان­های زیاد” برای توسعه آپارتمان کمتر با مربی­گری نشریات زرد با هم به جدال پرداخته­ اند.

هیئت ژوری مبارزه، اداره تنظیم مقررات استرالیا، وزارت برنامه ­ریزی، دولت فدرال، دفتر امور خارجه و اداره مالیات استرالیا هستند.

مبارز محبوب تماشاگران، “مسکن ارزان قیمت”، فریادی از عمق وجودش برآورده، چون همه با او هم عقیده هستند که قیمت مسکن باید در دسترس بخش قابل توجهی از جمعیت کشور باشد. نکته اما این است که چگونه آن را ممکن سازند.

هواداران “آپارتمان­های زیاد” مرا یاد بازرش بهداشت در حال بازدید از اسطبل­ های بارت کامینگز می­ اندازد. بعد از کلی آزمایش رو کرد به بارت و گفت: “تعداد مگس­ های اینجا بیش از اندازه است.” بارت پاسخ داد: “اصلا خوب نیست. چه تعدادشان اجازه ورود دارند؟” مثل بازرس بهداشت، هیچ نمی­تواند به پرسش “به چه تعداد آپارتمان نیاز داریم؟” پاسخ دهد. چون سطح تقاضای سرمایه­ گذاری و سکونت در آپارتمان­ها در حال تغییر بوده و اندازه­ گیری آن مشکل است. دینگ، دینگ، دینگ… “آپارتمان­ های زیاد” راند اول را باخت.

مثل همه بازارها، قیمت توسط عرضه و تقاضا هدایت می­شود. اکثر مردم به عرضه به عنوان حجم واقعی محصول نگاه می­کنند، مثلا، مسکن بیشتر. در واقع این تنها بخشی از عرضه است، بخش دیگر، مقدار آن محصول برای فروش است. تصور کنید اگر نیمی از کسانی که سهام شرکت BHP را دارند، تصمیم به فروش سهام خود بگیرند. قیمت سقوط خواهد کرد اما سهام بیشتری صادر نشده است. بنابراین اگر خانه­ های بیشتری در معرض فروش قرار گیرند، قیمت آنها پایین­ تر خواهد آمد. فوق­ العاده است، ولی چگونه افراد بیشتری را وادار کنیم که آپارتمان فروشی خود را بفروشند. خب برای شروع، حق کمیسیون و هزینه­ های فروش خانه را حذف کنید.

ناگهان مبارزه متوقف می­شود و تماشاگران به داور دنیل اندروز خیره شده­اند. همه فهمیده­اند که او ضد “مسکن ارزان قیمت” داوری میکند چون هر وقت که یک ملک فروخته می­شود (به جز برای یک خریدار خانه اولی و مبلغ زیر ۷۵۰,۰۰۰ هزار دلار) او حدود %۵ معامله (تمبر مالیاتی) را در جیب خود دارد. همچنین هیئت ژوری اشتراک نظر زیادی با دفتر امور خارجه که عاشق تمبر مالیاتی است، دارند. تمبر مالیاتی یک بازدارنده مستقیم برای خرید مردم (و همچنین فروش، برای افراد صاحب خانه) است که با کم کردن میزان دسترسی مردم به مسکن قیمت آن را بالا نگه می­دارد.

فروش آپارتمان

فروش آپارتمان

“مسکن ارزان قیمت” راند دوم را می بازد ولی جمعیت از این تصمیم چندان راضی به نظر نمی رسند. داور مراقب است تا به سلامت رینگ را ترک کند و نیروهای امنیتی هم بوی دردسر را اسشتمام می­کنند.

سونامی مقررات جدید برای محدود کردن آپارتمان­های جدید به طور عمده در قالب برنامه­ریزی، مالیات و کنترل­های مالی سخت­تر به راه افتاده. این موج شامل:

 • دستورالعمل طراحی فروش آپارتمان جدید
 • کنترل برنامه­ ریزی محدود­تر (شورای شهر ملب)
 • افزایش اضافه­ بها برای خریداران خارجی آپارتمان­های “خارج از برنامه”
 • تمبر مالیاتی افزوده شده به آپارتمان­های “خارج از برنامه” که توسط خریداران داخلی و خارجی خریده شده­ اند.
 • کاهش امتیازات محاسبه شده مالیاتی برای املاک جدید
 • تشدید زیرساخت­های کنترلی توسط اداره تنظیم مقررات استرالیا در حوزه وام­های بانکی، که به واسطه عاملان وابسته سبب کم شدن نقدینگی سرمایه­ گذاران شد
 • همه این کنترل­ها نقش قابل توجهی در کاهش سرعت رشد تحرکات نوظهور در حوزه توسعه آپارتمان­ها داشت. چرخه فعلی توسعه آپارتمان­ها در اواخر سال ۲۰۱۹ تکمیل شده و آماده ­سازی آپارتمان­های جدید به طور چشمگیری کند خواهد کرد. این حرکت ضربه نابودکننده­ ای بر پیکر “آپارتمان ارزان قیمت” وارد خواهد آورد.

یک دلال متوجه می­شود که بیش از حد به “مسکن ارزان قیمت” مورد علاقه مردم امید داشته و خود او هم از نتیجه غافل­گیر شده است. فشار سنگین افکاری عمومی را روی خود احساس می­کند و فریادی می­کشد، داور دنیل اندروز بیهوده تلاش می­کند که “مسکن ارزان قیمت” را سر پا نگه دارد ولی بیشتر به نظر می­رسد که این سیاست بی­اثر باشد.

تصمیمات نرم و ساده سیاسی گرفته شده (مثل مالیات خارجی­ها) نقش بسیار کوچکی بر مسکن ­های ارزان قیمت داشته و در واقع می­تواند به تشدید مشکل در ۴ الی ۵ سال آینده بیانجامد. مثل روز روشن است که رشد جمعیت و تداوم تقاضا برای مسکن در ملبورن بدین معنا است که ما آپارتمان­های خیلی زیادی نداریم و در واقع به زودی با معضل بسیار بزرگ کمبود آپارتمان مواجه خواهیم شد.

اگر دولت واقعا در مورد مسکن ارزان قیمت مصمم است باید هر چه سریع­تر بساط تمبر مالیاتی را برچیند (مثل هر کارشناس مالیات دیگری که همین نظر را دارد) و آن را با یک مالیات عمومی عادلانه­ تر جایگزین کند. این کار افراد را قادر می­سازد تا در یک ملک کوچک سرمایه­ گذاری کنند و در صورت تمایل هر ساله آن را با ملکی بهتر تعویض کنند. خانواده­ هایی که فرزندانشان بزرگ شده و خانه را ترک کرده ­اند در خانه­ های کوچک­تر مستقر شوند و جمعیت به سمت جاهایی مهاجرت کنند که وضعیت اشتغال یا قمیت مسکن مناسب ­تری دارند.

آپارتمان فروشی

آپارتمان فروشی

همچنین معیارهای نه چندان محبوبی مثل تشویق به توسعه مسکن به موازات بسترهای حمل و نقل شهری و مراکز فعال در حومه شهر می­ توانند به توسعه مسکن ارزان قیمت کمک کنند.

نهایتا، دنیل اندروز به مالکوم ترنبال نگاه کرد و گفت: “بسیار خوب، اگر شما مالیات بر محصولات و خدمات را افزایش دهید، من هم از شر تمبر مالیاتی خلاص می­شوم و برنامه را اصلاح می­کنم”. نخست وزیر از جا برخاست و قبل از اینکه سریعا خارج شود، دکمه کتش را بست و لبخند کنایه آمیزی زد. او به اندازه کافی سرش شلوغ است.

خب، شما چه فکر می کنید؟؟؟ در بحث شرکت کنید… نیاز به مسکن کمتر یا بیشتر داریم؟ یا چاره کار چیز دیگری است؟

 

بدون دیدگاه

جستجو در بلاگ

دسته بندی موضوعی